Banner - Jak zapobiegać ukąszeniom owadów

  Jak

zapobiegać
ukąszeniom

owadów

Banner - Jak zapobiegać ukąszeniom owadów

Jak zapobiegać ukąszeniom owadów?

Banner - Jak zapobiegać ukąszeniom owadów

Jak zapobiegać ukąszeniom owadów?

Zapobieganie ukąszeniom owadów nie wymaga stosowania środków chemicznych.

Większość z nas lubi spędzać czas na świeżym powietrzu z przyjaciółmi i rodziną, szczególnie w słoneczne, ciepłe dni. Nadejście lata oznacza jednak pojawienie się uciążliwych, kąsających i żądlących owadów (zwłaszcza komarów, pszczół, szerszeni i os), które mogą uprzykrzyć aktywność na świeżym powietrzu. Na rynku dostępne są oczywiście spraye i płyny odstraszające owady, ale istnieją także naturalne, niechemiczne metody, które pomogą Ci chronić się przed tymi irytującymi stworzeniami.

Komary

Czy zauważyłeś, że niektórzy są bardziej podatni na ukąszenia komarów niż inni? Częściowo odpowiadają za to uwarunkowania genetyczne, na które nie mamy wpływu, ale istnieje również kilka innych czynników, które możemy kontrolować, aby skutecznie odwieść owady od ataku na naszą skórę. Po pierwsze, komary przyciąga wydychany przez nas dwutlenek węgla. Im szybsze nasze tętno, tym więcej dwutlenku węgla wytwarzamy. Ograniczenie spożycia pikantnych potraw i napojów alkoholowych zmniejsza naszą atrakcyjność dla komarów. Po drugie, warto pamiętać, że komary przyciąga pot. Ponadto komary reagują na kontrast w świetle dziennym, nie noś ubrań w ciemnych kolorach.

Pszczoły, osy i szerszenie

Chociaż bolesne, użądlenia przez pszczoły, osy i szerszenie rzadko są powodem do obaw, oczywiście z wyjątkiem osób, u których jad tych owadów wywołuje reakcję alergiczną. Najczęściej spotykane pszczoły – trzmiele i pszczoły miodne – nie są agresywne i rzadko żądlą, chyba że na nie nadepniemy, zachowamy się wobec nich agresywnie, lub jeśli owady wyczują zagrożenie dla królowej lub ula. Osy i szerszenie są z reguły bardziej napastliwe.

Podobnie jak w przypadku komarów, możemy zmniejszyć ryzyko użądlenia przez pszczoły, osy i szerszenie. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie te owady żądlą w samoobronie, więc jeśli je zauważysz, zachowaj spokój i nie odganiaj ich. Ryzykowne są spacery boso po trawie, ponieważ pszczoły latają w pobliżu drobnych kwiatów, a szerszenie czasem budują gniazda w ziemi. Należy również pamiętać, że pszczoły przyciąga widok i zapach kwiatów, a zatem z natury lubią mocne kolory i zapachy. Podczas pikników i posiłków w ogrodzie lub na tarasie należy unikać słodkich pokarmów i napojów, które przyciągają pszczoły, szerszenie i osy. Przed wypiciem słodkiego napoju lub zjedzeniem kawałka owocu, zawsze sprawdź, czy nie siedzi na nim któryś z wymienionych owadów.

Następnym razem, kiedy piękna pogoda nie pozwoli Ci siedzieć w domu, zadbaj o to, by nieprzyjazne owady nie odebrały Ci przyjemności związanej z przebywaniem na świeżym powietrzu. Jeszcze przed wyjściem możesz podjąć stosowne kroki, które uchronią Cię przez ukąszeniami i użądleniami owadów.

Jeśli chcesz trzymać komary z dala od siebie, nie noś ubrań w ciemnych kolorach, kiedy przebywasz na zewnątrz w ciągu dnia. 

Czy wiesz, że…?

Jeśli chcesz trzymać komary z dala od siebie, nie noś ubrań w ciemnych kolorach, kiedy przebywasz na zewnątrz w ciągu dnia. Możesz też spróbować zmniejszyć tętno poprzez ograniczanie spożywania pikantnej żywności i napojów alkoholowych.

Polecamy także następujące artykuły:

Ukąszenia komarów i innych owadów

Ukąszenia i użądlenia owadów

Nie sposób siedzieć w domu, kiedy na zewnątrz jest ciepło i słonecznie. Dowiedz się, jak nie pozwolić komarom i innym owadom zepsuć Ci dnia spędzonego na łonie natury.

Dowiedz się więcej

 

Ukąszenia komarów i innych owadów

Jak postępować w przypadku ukąszeń i użądleń owadów?

Swędzące, wypukłe zmiany skórne powodowane ukąszeniami i użądleniami owadów mogą być bardzo uciążliwe. Są jednak odpowiedzią naszego organizmu na działanie substancji chemicznych wstrzykniętych przez owada.

Dowiedz się więcej

 

Ukąszenia komarów i innych owadów

Komary i ukąszenia komarów

Komary należą do najbardziej dokuczliwych kąsających owadów. Rzadko zauważamy samo ukąszenie, ale jego konsekwencje (swędzenie i podrażnienie skóry) są bardzo uciążliwe.

Dowiedz się więcej