Banner - Co wywołuje alergie skórne?

Co wywołuje alergie skórne?

Banner - Co wywołuje alergie skórne?

Co wywołuje alergie skórne?

Banner - Co wywołuje alergie skórne?

Co wywołuje alergie skórne?

Skóra jest naturalną zaporą, chroniącą organizm przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Każdego dnia jest ona wystawiona na działanie milionów obcych substancji, tj. alergenów, zanieczyszczeń i substancji drażniących, które zmuszają ją do samoobrony.

Alergie skórne

Alergia uruchamia w skórze mechanizm samoobrony, co zazwyczaj prowadzi do uwalniania histaminy, będącej przyczyną zapalenia i podrażnienia skóry, dyskomfortu lub innych niepożądanych objawów, takich jak swędzenie, zaczerwienienie, obrzęk, pokrzywka lub wysypki skórne. Przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, które blokują działanie histaminy, zapewnia ulgę łagodząc takie objawy jak swędzenie skóry.

Co wywołuje alergie skórne?

Alergeny i potencjalne czynniki wywołujące reakcje alergiczne otaczają nas wszędzie. Niektóre są naturalne (np. pyłki, kurz, zwierzęta), ale za wiele alergii skórnych odpowiadają przedmioty wytworzone przez człowieka, np. zawierające nikiel, lub środki czystości, w skład których wchodzą różne substancje chemiczne.
 

Kosmetyki i środki czyszczące

Niektóre składniki perfum, kosmetyków i produktów czyszczących mogą wywoływać alergie skórne. Jeśli niedługo po kontakcie z nowym produktem obserwujemy reakcję skórną, może to oznaczać alergię na jeden z jego składników. Należy w takiej sytuacji przeanalizować skład produktów, z którymi podrażniony obszar skóry mógł mieć styczność.

Tkaniny, materiały i zwierzęta

Alergia skóry może być wywołana bezpośrednim kontaktem z odzieżą, tkaninami (z naturalnych lub sztucznych włókien) lub sierścią zwierzęcą. Takie reakcje alergiczne mogą przybierać formę swędzących krost, pęcherzy lub zaczerwienienia skóry. Skóra niektórych osób źle reaguje na wełnę, a innych na sierść kota lub psa.

Co wywołuje alergie skórne?

Co wywołuje alergie skórne?

Podrażnienie skóry może być wywołane przez naturalne lub sztuczne alergeny. Dowiedz się, jak rozpoznać przyczyny alergii skórnych i podrażnień.

Jedzenie i dieta

Niektóre produkty lub składniki żywności mogą wywoływać alergie lub niepożądane reakcje skórne. Wśród przyczyn alergii skórnych najczęściej wymienia się krowie mleko, jaja, pszenicę i ryby, a także wiele innych. Dzienniczek diety pomoże Ci zrozumieć związki pomiędzy spożywanymi pokarmami a obserwowanymi reakcjami skórnymi.

Polecamy także następujące artykuły:

Ukąszenia komarów i innych owadów

Ukąszenia i użądlenia owadów

Nie sposób siedzieć w domu, kiedy na zewnątrz jest ciepło i słonecznie. Dowiedz się, jak nie pozwolić komarom i innym owadom zepsuć Ci dnia spędzonego na łonie natury.

Dowiedz się więcej

 

Podrażnienia skóry

Przyczyny swędzenia skóry

Swędzenie skóry jest irytujące, ale podobnie jak ból, może być sygnałem ostrzegawczym wysyłanym przez organizm. Warto dowiedzieć się, czym spowodowane jest swędzenie.

Dowiedz się więcej

 

Słońce a skóra

Słońce a Twoja skóra

Dla wielu osób słoneczny dzień jest prawdziwym świętem! Słońce pobudza mózg do produkcji serotoniny, czyli hormonu dobrego samopoczucia. Sprzyja wytwarzaniu witaminy D, niezbędnej dla rozwoju kości. Pomimo wielu zalet, przebywanie na słońcu stwarza również pewne zagrożenia dla zdrowia skóry.

Dowiedz się więcej