Banner - Przyczyny swędzenia skóry

Przyczyny swędzenia skóry

Banner - Przyczyny swędzenia skóry

Przyczyny swędzenia skóry

Banner - Przyczyny swędzenia skóry

Przyczyny swędzenia skóry

Swędzenie skóry jest uciążliwe, ale podobnie jak ból, może być sygnałem ostrzegawczym wysyłanym przez organizm. Warto ustalić, czym spowodowane jest swędzenie.

Przyczyny swędzenia skóry

Swędzenie lub wysypka mogą być wywołane wieloma różnymi czynnikami: pojawiają się np. jako reakcja na wełniany sweter lub infekcję wirusową, taką jak ospa wietrzna.

Najczęstsze przyczyny podrażnienia skóry (swędzenia):

  • Ukąszenia i użądlenia owadów (komary, osy, pszczoły)
  • Reakcje alergiczne na tkaniny, np. wełnę, lub inne materiały (m.in. lateks)
  • Skłonność skóry do takich chorób jak egzema czy dermatozy
  • Żywność (np. reakcje alergiczne na owoce cytrusowe, mleko, jaja, orzeszki ziemne lub skorupiaki)
  • Sierść zwierząt (np. alergie na kocią lub psią sierść)
  • Zanieczyszczenia powietrza (np. spaliny)
  • Naturalne alergeny (np. pyłki)
  • Ospa wietrzna
  • Warunki klimatyczne, takie jak promienie słoneczne, wysokie i niskie temperatury.

Swędzenie skóry– groźne czy nie?

Swędzenie może dotyczyć całego ciała (świąd uogólniony) lub ograniczać się do określonego obszaru (świąd miejscowy). Zazwyczaj powoduje lekki dyskomfort, ale czasami może być tak irytujący lub intensywny, że ​​wpływa na naszą zdolność do pracy i uniemożliwia spokojny, regenerujący sen. Świąd spowodowany ukąszeniami owadów lub sierścią zwierzęcą zwykle ustępuje po upływie kilku godzin lub dni, a jego objawy można złagodzić stosując leki przeciwhistaminowe.

Jeżeli jednak przyczyna swędzenia skóry jest nieznana, warto rozważyć zapisywanie w specjalnym dzienniczku substancji potencjalnie wywołujących alergię, z którymi mamy styczność, a także wizytę u alergologa, w celu przeprowadzenia testów na alergię. W niektórych przypadkach swędzenie skóry jest objawem choroby. Jeśli istnieje takie podejrzenie, należy skonsultować się z lekarzem.

Przyczyny swędzenia skóry

Przyczyny swędzenia skóry

Swędzenie skóry może być spowodowane różnymi czynnikami, m.in. ukąszeniami i użądleniami owadów, reakcją alergiczną, stresem, nieodpowiednią dietą, niekorzystnym wpływem otoczenia lub wirusami. Warto dowiedzieć się, dlaczego nasza skóra swędzi.

Dlaczego drapiemy swędzącą skórę? Swędzenie skóry – czy powinno niepokoić?

Gdy odczuwamy swędzenie, naszą naturalną reakcją jest drapanie. Przynosi ono chwilową ulgę, ale jeśli nie usuniemy przyczyny swędzenia, odwrócimy tylko swoją uwagę od swędzenia, wywołując drapaniem lekki ból. Poza krótkotrwałą ulgą, drapanie przynosi niewielkie korzyści i z reguły należy się od niego powstrzymywać.

Polecamy także następujące artykuły:

Ukąszenia komarów i innych owadów

Komary i ukąszenia komarów

Komary należą do najbardziej dokuczliwych kąsających owadów. Rzadko zauważamy samo ukąszenie, ale jego konsekwencje (swędzenie i podrażnienie skóry) są bardzo uciążliwe.

Dowiedz się więcej

 

Ukąszenia komarów i innych owadów

Ukąszenia i użądlenia owadów

Nie sposób siedzieć w domu, kiedy na zewnątrz jest ciepło i słonecznie. Dowiedz się, jak nie pozwolić komarom i innym owadom zepsuć Ci dnia spędzonego na łonie natury.

Dowiedz się więcej

 

Słońce a skóra

Słońce a Twoja skóra

Dla wielu osób słoneczny dzień jest prawdziwym świętem! Słońce pobudza mózg do produkcji serotoniny, czyli hormonu dobrego samopoczucia. Sprzyja wytwarzaniu witaminy D, niezbędnej dla rozwoju kości. Pomimo wielu zalet, przebywanie na słońcu stwarza również pewne zagrożenia dla zdrowia skóry.

Dowiedz się więcej