Banner - Ukąszenia i użądlenia owadów

Ukąszenia i użądlenia owadów

Banner - Ukąszenia i użądlenia owadów

Ukąszenia i użądlenia owadów

Banner - Ukąszenia i użądlenia owadów

Ukąszenia i użądlenia owadów

Nie sposób siedzieć w domu, kiedy na zewnątrz jest ciepło i słonecznie. Dowiedz się, jak nie pozwolić komarom i innym owadom zepsuć Ci dnia spędzonego na łonie natury.

Dlaczego kąsają nas owady?

Owady kąsają nas z różnych powodów. Padamy ofiarami komarów, ponieważ nasza krew jest dla nich źródłem białka, którego potrzebują do składania jaj. Osy, pszczoły i szerszenie zazwyczaj żądlą, jeśli postrzegają nas jako zagrożenie dla siebie albo dla królowej (w przypadku pszczół), albo dlatego, że znajdujemy się w pobliżu czegoś, na co one mają ochotę (np. słodkiego jedzenia lub napojów).

Jakie procesy zachodzą w organizmie człowieka po ukąszeniu przez owady?

Gdy zostaniemy ukąszeni lub użądleni, nasz układ odpornościowy aktywuje mechanizm samoobrony, uwalniając histaminę, która może powodować stan zapalny skóry, podrażnienie, wysypkę, świąd, obrzęk i wiele innych objawów.

Co zrobić w przypadku ukąszenia przez owady?

Choć to nieprzyjemne i irytujące, w większości przypadków ukąszone miejsca goją się same, a objawy, m.in. swędzenie, ustępują po kilku dniach. Aby szybciej pozbyć się dyskomfortu spowodowanego swędzeniem, można sięgnąć po lek przeciwhistaminowy stosowany miejscowo, np. w formie żelu. Jeśli ukąszenie jest niepokojące, warto zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Ukąszenia i użądlenia owadów

Ukąszenia i użądlenia owadów

Ukąszenia owadów mogą wywołać nieprzyjemne objawy na skórze. Dlaczego owady kąsają i jak uniknąć użądlenia lub ukąszenia przez komary, osy, pszczoły i szerszenie?

Polecamy także następujące artykuły:

Ukąszenia komarów i innych owadów

Komary i ukąszenia komarów

Komary należą do najbardziej dokuczliwych kąsających owadów. Rzadko zauważamy samo ukąszenie, ale jego konsekwencje (swędzenie i podrażnienie skóry) są bardzo uciążliwe.

Dowiedz się więcej

 

Alergie skórne

Co wywołuje alergie skórne?

Skóra jest naturalną zaporą, chroniącą organizm przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Każdego dnia jest ona wystawiona na działanie milionów obcych substancji, tj. alergenów, zanieczyszczeń i substancji drażniących, które zmuszają ją do samoobrony.

Dowiedz się więcej

 

Słońce a skóra

Słońce a Twoja skóra

Dla wielu osób słoneczny dzień jest prawdziwym świętem! Słońce pobudza mózg do produkcji serotoniny, czyli hormonu dobrego samopoczucia. Sprzyja wytwarzaniu witaminy D, niezbędnej dla rozwoju kości. Pomimo wielu zalet, przebywanie na słońcu stwarza również pewne zagrożenia dla zdrowia skóry.

Dowiedz się więcej